Zanieczyszczenie morza przez mikroplastik

Mikroplastik w Bałtyku

Projekt usuwania mikroplastiku w celu zmniejszenia zanieczyszczenia w Morzu Bałtyckim

Mikroplastiki w Bałtyku powodują szkody w środowisku. Fińska firma Sofi Filtration opracowała filtr, który ma rozwiązać ten problem.

Mikroplastiki trafiające do Morza Bałtyckiego powodują zanieczyszczenie środowiska i stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt morskich. Dzięki dofinansowaniu z funduszu Bałtyckiego Planu Działań firma Sofi Filtration odszukała firmy przetwarzające tworzywa sztuczne w Finlandii i Szwecji i zaproponowała im rozwiązanie polegające na usuwaniu mikroplastików z odpadów przemysłowych.

Fińska firma cleantech Sofi Filtration otrzymała dofinansowanie z funduszu Baltic Sea Action Plan (BSAP) na zbadanie rynku produkcji tworzyw sztucznych i opracowanie rozwiązania do usuwania mikroplastików z odpadów produkcyjnych. Realizowany w latach 2020-2022 projekt miał na celu ocenę zapotrzebowania na mikrofiltrację w przemyśle tworzyw sztucznych w Szwecji i Finlandii oraz potencjalnego wpływu na Morze Bałtyckie. Pierwsza część projektu dostarczyła przeglądu branży, a także przepisów i praw dotyczących tworzyw sztucznych w Finlandii i Szwecji. Druga część projektu skupiła się na opracowaniu i przetestowaniu rozwiązań filtracyjnych.

Najlepszą metodą, aby zapobiec przedostawaniu się mikroplastików do Morza Bałtyckiego jest ich usuwanie i odzyskiwanie ze ścieków przemysłowych
Innowacyjna technologia oczyszczania wody firmy Sofi Filtration może usuwać ze strumieni wody cząstki tworzyw sztucznych o wielkości nawet 0,3 µm.
Fundusz Bałtyckiego Planu Działań przyspiesza realizację projektów mających na celu poprawę stanu zdrowia Morza Bałtyckiego

Produkcja tworzyw sztucznych przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska

W 2018 roku globalna produkcja tworzyw sztucznych osiągnęła 360 mln ton. Europejska Agencja Chemiczna zaproponowała ograniczenia dotyczące stosowania celowo dodawanych mikroplastików w produktach, które mają zostać przyjęte w 2022 roku. Przepisy środowiskowe dotyczące tworzyw sztucznych w ściekach, w szczególności mikroplastików, nie są tak ściśle określone i zazwyczaj są egzekwowane w fabrykach na zasadzie indywidualnej.

Mikroplastiki mogą przechodzić przez komunalne oczyszczalnie ścieków i mieszać się z wieloma innymi rodzajami zanieczyszczeń stałych. W 2015 r. w samej Finlandii było 530 firm produkujących tworzywa sztuczne, w których szacunkowo zrzucano 22 tony odpadów plastikowych rocznie. Najlepszą metodą zapobiegania problemowi jest usuwanie i odzyskiwanie mikroplastików ze ścieków przemysłowych.

Przemysł tworzyw sztucznych obejmuje produkcję surowców, rafinację tworzyw, produkcję wyrobów z tworzyw sztucznych i recykling tworzyw. Każdy z tych procesów może uwalniać mikroplastiki do strumieni wody. Badania rynku przeprowadzone w ramach projektu wykazały, że w krajach nordyckich istnieje wiele zakładów przemysłowych, w których można filtrować mikroplastiki.

W ramach projektu firma Sofi Filtration skontaktowała się z fińskimi i szwedzkimi firmami z tych sektorów i zaoferowała testowe oczyszczanie ścieków za pomocą swojej jednostki pilotażowej. Dzięki jednostce pilotażowej Sofi Filtration możliwe było badanie próbek wody i zaoferowanie tym firmom możliwości przetestowania technologii Sofi Filtration na miejscu.

Ogólnie rzecz biorąc, testy potwierdziły możliwość zastosowania Sofi Filtration, innowacyjnej technologii oczyszczania wody, która może usunąć z wody cząstki tworzyw sztucznych o wielkości nawet 0,3 µm. Niektóre testy stanowiły wyzwanie ze względu na trudności w analizie zebranych próbek oraz konieczność przeprowadzenia procesu wstępnego oczyszczania większych cząstek. Ponieważ nie znaleziono jeszcze partnera skandynawskiego, Sofi Filtration rozpoczęła projekt z partnerem z Kalifornii w USA. Oczekuje się, że pozytywne wyniki z trwającego w USA projektu zachęcą potencjalnych klientów do zainteresowania się nim.

Poszukiwanie innych możliwości wsparcia zdrowszego Morza Bałtyckiego

Obecnie trwają dalsze badania nad odpowiednimi zastosowaniami Sofi Filter. Jednym z potencjalnych obszarów zastosowania urządzenia filtrującego są ścieki z topniejącego śniegu, zanim zostaną one odprowadzone do Morza Bałtyckiego. Ponieważ śnieg jest zbierany z poboczy dróg i topiony za pomocą specjalnego sprzętu, zawartość mikroplastiku (pochodzącego głównie z zużycia opon) powinna być wysoka, co zwiększa możliwości filtrowania.

W trakcie realizacji projektu technologia Sofi Filtration udowodniła, że jest w stanie filtrować mikroplastiki ze ścieków. Firma planuje dalsze inwestycje w poszukiwanie partnerów analitycznych i rozwój projektu systemu, aby zająć się różnymi rodzajami zanieczyszczeń w ściekach.

Leave a Comment